5 nejčastějších chyb Čechů v rodinných financích
5 nejčastějších chyb Čechů v rodinných financích
Češi nejsou zrovna přeborníci v plánování a řízení svých financí, pojďme se podívat, jaké jsou nejčastější chyby, abyste se jim mohli vyvarovat!
1. Žádné porovnání půjček a nabídek úvěrů
Jakmile se už Češi rozhodnou, že si chtějí vzít půjčku nebo úvěr, např. ten hypoteční na bydlení, neporovnávají jednotlivé nabídky poskytovatelů půjček a úvěrů a vezmou ten, který se jako první namane. Například si vezmou úvěr ve své domácí bance, místo aby prozkoumali nabídky jiných bank, případně dají na televizní reklamu půjčky, místo aby si provedli srovnání půjček a získali tak mnohem výhodnější podmínky půjčky.
2. Nedostatečné nebo vůbec žádné plánování
Finančně se plánuje nejlépe tehdy, když znáte přehled svých rodinných financí několik měsíců do minulosti - např. alespoň 6 měsíců, klidně ale 12 měsíců zpětně. Díky tomu tak budete vědět, jak se Váš rodinný rozpočet mění v rámci roku, kde máte rezervy a kde Vám utíkají peníze. Základem správného finančního plánování je mít své výdaje i příjmy pod kontrolou každý měsíc! Sepište si je tedy, ať již na papíře nebo v počítači a udělejte si přehled.
3. Opožděné splácení půjček a úvěrů
Velmi často Čechům unikají peníze skrze placení penále a poplatků z prodlení kvůli pozdnímu splácení svých splátek úvěrů a půjček, faktur a složenek, případně dokonce hypotéky. Řešením pro takovouto situaci - kdy se dostáváte do časové tísně a nemáte např. několik dní před výplatou na splátky úvěrů nebo složenky může být půjčka před výplatou nebo také kreditní karty a kontokorent. Případně dostatečná kontrola vlastních financí a dobré plánování.
4. Jen teď, žádné potom...
Ne mnoho Čechů si odkládá rezervy na pozdější dobu - rezervy byste měli tvořit nezávisle na tom, jestli šetříte na něco specifického (např. na dovolenou apod.). Rezervy by Vám měly sloužit k zaplacení nečekaných výdajů, např. v případě nemoci, ztráty zaměstnání a dalších událostí. Rezervy by Vám měly stačit na zaplacení výdajů celé rodiny nejméně po 3 měsíce, ideálně ale po 6 měsíců, a to včetně splátek půjček, hypotéky a dalších nutných výdajů celé Vaší domácnosti.
5. Bez spolupráce s nezávislými odborníky
Většinou místo abychom se před volbou půjčky poradili s odborníkem v daném oboru, rozhodujeme se sami dle vlastního uvážení nebo kvůli doporučení našich kamarádů, a to je chyba. Češi se často spolupráci s odborným hypotečním poradcem brání, ale je to zcela zbytečné, není k tomu důvod. Hypoteční poradce Vám nejen doporučí tu nejvhodnější hypotéku, případně jiný úvěr, ale pomůže Vám ji také sjednat a vyjednat Vám u ní nejvýhodnější podmínky! Takže nejen ušetříte čas, ale také energii a peníze!
Život umí připravit zcela neočekávané situace, a to někdy v tu nejvíce nevhodnou chvíli. A zrovna pokud jde o hypotéku, nečekané situace se moc nehodí, protože jde o naše bydlení, o které bychom mohli přijít. ...více
Hypotéka od dubna 2017 je nejžádanější u České spořitelny, a to z několika důvodů. Hypotéka České spořitelny předběhla Hypoteční banku, která byla do nedávna špičkou na hypotečním trhu. ...více