Při cestě za vysněným bydlením se mohou objevit problémy. Jaké to jsou a jak jim předejít?
1. Nepříznivé záznamy v registrech
Pokud máte záznam v registru dlužníků, na hypotéku od banky zapomeňte úplně. Řešením by pro Vás v takovém případě mohla být pouze hypotéka bez registru, která je vhodná i pro dlužníky.
Ovšem jestli jste vždy všechny úvěry spláceli poctivě a včas, neměli byste se mít čeho bát. Nicméně pozor, v registrech se zaznamenává i každá jedna zpožděná splátka (např. účtu za telefon, kabelovou televizi, spotřebního či kontokorentního úvěru apod.).
Na druhou stranu pomoci Vám může právě pozitivní historie - tedy když jste už nějaký úvěr měli a bez problémů jste jej splatili až do úplného konce - k této situaci přihlédne banka při hodnocení Vaší bonity.
2. Práce na dobu určitou a zkušební doba
Při posuzování Vaší žádosti o hypotéku může banka přihlédnout i k tomu, zda máte svůj současný pracovní poměr na dobu určitou/neurčitou - doba určitá, může být problém, zvlášť když se doba konce smlouvy blíží a není až za několik let.
V situaci, že jste v zaměstnání zatím ve zkušební době, i to může být vnímáno bankou jako problematické, protože není jisté, že v zaměstnání zůstanete a zaměstnavatel si Vás nechá i po zkušební době a jejím uběhnutí.
3. Nízký příjem
Bonita je u banky důležitý pojem. Banka totiž posuzuje na základě svých hodnocení a propočtů, jestli je Váš příjem dostatečný vzhledem k tomu, jaká bude výše a splátka hypotéky. Váš příjem zkrátka musí dosahovat takové výše, abyste byli schopni splácet danou výši splátky hypotéky a ještě Vám zbylo něco k tomu.
4. Málo vlastních financí
Pokud žádáte o hypotéku, musíte mít dostatečné vlastní prostředky, tedy finanční polštář. Dnes se poskytují hypotéky jen do maximální výše 90 % odhadní ceny nemovtosti, což znamená, že banka skrze např. 90% hypotéku uhradí jen 90 % z odhadní ceny, zbylých 10 % a rozdíl mezi kupní a odhadní budete muset zaplatit Vy.
5. Velká úvěrová angažovanost
Jestliže už máte jakékoli bankovní úvěry, banka to bude posuzovat při žádosti o hypotéku poměrně negativně a sníží to Vaše šance na schválení hypotéky. Nejhorší jsou v tomto případě kontokorenty a kreditní karty, a to i přesto, že jich aktivně nevyužíváte a nečerpáte z nich peníze. Jestli už nějaké máte a nutně je nepotřebujete, velmi je doporučujeme před žádostí o hypotéku splatit a smlouvy o nich uzavřít v příslušných institucích. Pak budete pro banku mnohem méně rizikovým klientem a hypotéku Vám ráda schválí.
6. Nedostatek času
Při sjednávání hypotéky hrají roli i maličkosti a protože úřady včetně banky nereagují okamžitě, ale ze zákona mají na reakci 30 denní lhůtu, vše se protahuje a protahuje a Vy tak můžete nejen přijít o rezervační zálohu zaplacenou realitní kanceláři, ale může Vám také někdo vyfouknout danou nemovitost přímo před nosem... Na veškeré sjednávání a zařizování okolo hypotéky byste neměli spěchat. V případě, že jste vysněnou nemovitost nenašli, ale hypotéku zvažujete, tak si nechejte hypotéku v bance předschválit, abyste až nemovitost najdete, jen doladili detaily a hypotéku podepsali.