Doba fixace u hypotéky
Doba fixace u hypotéky
Fixační doba hypotéky je jednou z těch nejdůležitějších parametrů hypotéky a může ovlivnit to, jak úspěšně se Vám bude dařit hypotéku splácet.
Co je fixační doba hypotéky?
Fixační doba hypotéky je období, po které Vám zůstane zafixována úroková sazba hypotéky, kterou jste si zvolili na začátku při sjednání své hypotéky. Fixační dobu si lze u různých hypotečních bank a u různých typů hypoték stanovit na různě dlouhou dobu.
Mezi nejčastější fixační doby u bankovních hypoték i nebankovních hypotečních úvěrů zpravidla patří 3, 5, 7 a 10 letá fixační doba. Může se zdát jako výhodné zafixovat si výhodnou úrokovou sazbu hypotéky na co nejdelší dobu, ovšem není to pravidlem.
Při skončení fixační doby máte možnost si úrokovou sazbu nejen změnit, ale máte také možnost změnit i hypoteční banku. Rovněž můžete, pokud máte tu finanční možnost, také celou hypotéku bez jakéhokoli poplatku či sankce změnit.
Jakou zvolit fixační dobu hypotéky
Fixační doba hypotéky a to, jakou ji zvolíte, ovlivní mnoho věcí. Jednak ovlivní výši úrokové sazby hypotéky a tím přímo i měsíční splátku hypotéky. Pokud máte pocit, např. díky srovnání hypoték, že ta Vaše úroková sazba je výhodnou, může se Vám zdát jako nejlepší řešení zafixovat si ji na co nejdelší dobu.
Ovšem to není zrovna šťastné řešení. Může se totiž stát, že svou nemovitost budete chtít v následujících letech prodat, i když se Vám to momentálně může zdát jako nepravděpodobné. Při fixaci dlouhé např. 10 let, což je dlouhá doba, se ve Vašem životě může změnit mnoho věcí a Vy najednou budete fixační dobou omezeni.
Při prodeji nemovitosti před koncem fixační doby byste museli bance zaplatit vysoké sankce za předčasné splacení hypotéky, což není zrovna příjemné.
Další nevýhodou dlouhé doby fixace je, že úrokové sazby hypoték mohou klesat, i když se to v momentálních prognózách vývoje hypoték 2017 a hypoték 2018 jeví jako nepravděpodobné.
K dalším nevýhodám dlouhé doby fixace také patří to, že se vyvíjejí i ceny nemovitostí. Co když se prognózy vývoje cen nemovitosti vyvinou tak, že ceny začnou klesat a vy se tak svou nemovitost rozhodnete prodat ještě za výhodnou vysokou cenu předtím, než její cena radikálně klesne. Ovšem ani to nebude možné bez sankce udělat před fixační dobou hypotéky.
Statisticky je nejvhodnější zvolit úrokovou sazbu 3 nebo 5 let, kratší pouze v případě, že si berete hypotéku na krátkou dobu (např. jen několik let).
Nejste si jistí, jakou zvolit fixační dobu své hypotéky? Poraďte se s našimi odbornými hypotečními poradci, kteří jsou Vám k dispozici ZDARMA a po celé České republice!
Výkup bytů za hotové – Rychlý výkup bytů po celé ČR. Odkoupíme váš byt. Kdekoliv v ČR. V jakémkoli stavu. Úspěšně řešíme i složité případy, jako je výkup a prodej bytů zatížených břemenem, dluhy, exekucí nebo zástavou. Výkup bytů v osobním i družstevním. U nás si řeknete, kdy potřebujete peníze za prodej a ty od nás dostanete. Bez výjimek! ...více
Jak získat hypotéku praktický příklad - Aby byla situace přehlednější, připravili jsme na závěr jeden příklad. V praxi vám ukáže, kolik peněz pro získání hypotéky potřebujete. ...více
Banky zpravidla schvalují hypotéky jen těm žadatelům o hypotéku, kteří mají dostatečné příjmy a hlavně jsou schopní je doložit. Bez doložení příjmů nemáte v bance s hypotékou šanci, ale je tu ještě jedno řešení. ...více