Hypotéka bude nedostupná pro většinu Čechů
Hypotéka bude nedostupná pro většinu Čechů
Česká národní banka zažádala o schválení návrhu dalších omezení hypoték, které by prakticky znemožnily dostat hypotéku většině běžných Čechů.
Omezení podmínek hypoték
Česká národní banka nyní požaduje, aby mohla kromě počtu hypoték s vysokým LTV kontrolovat také míru zadlužení žadatelů o hypotéku nebo výši splátek hypotečního úvěru.
Pokud by byl návrh schválen, znamenalo by to, že by ČNB mohla určovat bankám, jakým žadatelům mohou hypotéky poskytnout, a to pokud jde o výši čistého ročního příjmu vs. výši hypotečního úvěru, stejně jako výši měsíční splátky hypotéky vs. příjmu žadatele o hypoteční úvěr.
Jde již poměrně velké zásahy do fungování bank i do soukromí žadatelů o hypotéku, které navíc nemají obdoby v celé Evropě - pokud tyto změny projdou a budou schváleny, pak bude Česká národní banka jedinou institucí v Evropě s takovýmito možnostmi.
Co doporučujeme žadatelům o hypotéku
Připravované omezení by způsobilo, že na hypotéku nedosáhnou běžní Češi s normálními příjmy, ale jen lidé s příjmy vyššími, tedy z vyšší střední třídy a nejvyšší třídy s vysokými příjmy. Znamenalo by to tak, že by Česká národní banka mohla vzít možnost pořídit si nemovitost většině běžných Čechů a znemožnit jim sen o vlastním bydlení.
Bankovní hypotéky tak možná budou čím dál méně dostupným produktem a lidé se pravděpodobně budou více a více zaměřovat na nebankovní hypotéky, popřípadě americké hypotéky.Všem žadatelům o hypotéku doporučujeme jedno - hypotéku si vezměte co nejdříve ještě za stávajících podmínek!
Proč Česká národní banka omezuje hypotéky?
ČNB přišla na začátku roku s omezením hypoték 2017 v úrovni nabízené výše LTV, tedy nabízení maximálně hypoték s 90% LTV. Tím má být omezeno riziko, že si hypotéky berou i takoví Češi, kteří nejsou schopni vytvářet větší finanční rezervy nebo nemají dostatečné vlastní finanční zdroje.
Nicméně může to také znamenat, že na hypoteční úvěr nedosáhnou běžní lidé, ale jen horní vrstva vyvolených, kteří například mají finanční zdroje od rodičů, z dědictví, popřípadě vydělávají dostatečné sumy peněz. Takových ale v Česku není neomezeně, a hypotéku tedy bude moci získat čím dál méně lidí.