Výpočet splátky hypotéky

6. 11. 2021

Výpočet hypotéky

Výpočet splátky hypotéky - Jak si spočítat výši splátky hypotéky.

Spočítat výši měsíční splátky, spočítat náklady na hypotéku za fixaci či za splatnost, srovnat klientovi jednotlivé varianty – to někdy není vůbec jednoduchý úkol.
 
Pokusím se některé parametry, které vstupují do hry, popsat a vysvětlit.
 
Půjde o dvě oblasti, které mají dopad do výsledné výše splátky a do podoby splátkového kalendáře.
 
Jsou to jednak tzv. standardy úročení (německý, francouzský) a potom také způsob splácení hypotéky (anuitní, lineární).

Jak si spočítat výši splátky hypotéky

Hypoteční úvěry se v naprosté většině případů splácejí tzv. anuitními splátkami. Víte, jak si můžete sami vypočítat jejich výši? Jak délka doby splatnosti ovlivňuje výši splátky a celkových nákladů úvěru? Je velký rozdíl bývá mezi splátkou hypotečního úvěru s roční a s pětiletou fixací? Výše anuitních splátek je po celou dobu splatnosti úvěru konstantní. To platí za předpokladu, že se po celou dobu splatnosti nemění výše úrokové sazby. Vzhledem k tomu, že v praxi při splácení hypotéky dochází vždy po skončení doby fixace ke změně úrokové sazby, mění se také výše splátek. Konstantní zůstávají pouze v rámci fixačního období. Kromě anuitního splácení konstantními částkami je však možné také splácení progresivní, nebo degresivní. V prvním případě se splátky v průběhu doby postupně zvyšují, ve druhém případě snižují. Tyto způsoby splácení hypotečních úvěrů se však v praxi používají výjimečně. 

Anuitní splátka úvěru v sobě zahrnuje jednak samotnou splátku jistiny a dále úroky, které platí dlužník věřiteli za vypůjčení prostředků. Součet těchto dvou částí je konstantní, jejich podíl se ale v průběhu splácení mění. S tím, jak je postupně umořován dluh, snižuje se výše úroků ve splátce. Tato skutečnost se v praxi projeví například při uplatňování daňových odpočtů u úvěrů použitých na financování bydlení. Vzhledem k tomu, že se postupně snižuje částka ročně zaplacených úroků, snižuje se – samozřejmě za jinak stejných podmínek - každým rokem rovněž výše odpočtů. Více si o tom můžete přečíst v tomto článku. Jak spočítat výši anuitní splátky úvěrů Pokud vás zajímá, kolik by vás stál hypoteční úvěr při různě dlouhých dobách splatnosti nebo při změně úrokové sazby, můžete si spočítat výši splátky (anuity) pro konkrétní zadání. Nejjednodušší je samozřejmě použít kalkulačky, které mají na svých webových stránkách téměř všechny banky. Pokud si chcete kromě výpočtu anuity sami sestavit splátkový kalendář, můžete využít finanční funkci PLATBA v Excelu. Získáte tak přehled, kolik v každé anuitní splátce v jednotlivých letech či měsících splácení činí úrok a kolik úmor a jak vysoký je nesplacený zůstatek úvěru. Pokud byste si chtěli zkusit vypočítat výši splátky hypotečního úvěru jen tak ručně na kalkulačce, stačí vám následující jednoduchý vzorec: 

Běžně se uvádějí roční úrokové sazby, které se značí p.a. (per annum) – například „hypoteční úvěr s roční úrokovou sazbou 4,5 % p.a.“. Při výpočtu měsíční anuitní splátky se do vzorce dosadí měsíční úroková sazba p.m., kterou získáme vydělením roční sazby dvanácti. V horním exponentu je ve vzorci počet měsíců splácení (dvanáctinásobek počtu let splácení). Pokud by se počítala roční anuita, dosadily by se do vzorce roční hodnoty sazby a délky doby splácení.

1/ Závislost výše anuity na délce doby splácení

S rostoucí délkou doby splatnosti se za jinak stejných podmínek snižuje výše anuitní splátky. Pokud je splátka úvěru o určitém objemu pro klienta příliš vysoká, může si ji snížit volbou delší doby splácení. Nebo tímto způsobem dosáhne na vyšší úvěr. Příliš dlouhá doba splatnosti je však nákladná ať již jde o úroky či poplatky, navíc prodlužováním doby splácení nad 20 či 25 let se již snížení anuity příliš neprojeví. Více si o tom můžete přečíst v článku, který naleznete zde. Najdete v něm také následující tabulku, která názorně ukazuje, jak se s prodlužující se dobou splatnosti při neměnné úrokové sazbě snižují splátky úvěru a jak se zvyšuje celková suma zaplacených úroků:

Závislost výše splátek a celkově zaplacených úroků na délce doby splatnosti úvěru (1 mil. korun, 5 %)
doba splatnosti v letech splátka (Kč) pokles výše splátky při prodloužení splatnosti o 5 let (Kč) celkově zaplacené úroky (Kč) nárůst výše celkových úroků při prodloužení splatnosti o 5 let (Kč)
10 let 10.607  - 272.786  -
15 let 7.908  -2.699 423.429  +150.643
20 let 6.600  -1.308 583.894  +160.465
25 let 5.846 -754 753.770  +169.876
30 let 5.368 -478 932.558  +178.788
35 let 5.047 -321 1.119.688  +187.130
40 let 4.822 -225 1.314.544  +194.856

Zdroj: Fincentrum.cz
Poznámka: Není zde zohledněna časová hodnota peněz, aby bylo názorně vidět, jak velký vliv má prodloužení doby splatnosti o konkrétní počet let na výši sumy celkově zaplacených úroků.

2/ Závislost výše anuity na výši úrokové sazby

Změny úrokových sazeb v čase

V níže uvedené tabulce je výše splátek úvěru ve výši 1 mil. korun vypočtená pro několik různých úrokových sazeb při různě dlouhé době splatnosti. Zde je dobře vidět, jak pokles úrokových sazeb v minulých letech rozhýbal hypoteční trh. Před několika lety dosahovaly úrokové sazby hypoték dvojciferných hodnot. Proto si je mohli dovolit jen velmi bonitní zájemci. V loňském roce, kdy byly úrokové sazby na historicky nejnižších hodnotách, se některé hypoteční úvěry s roční fixací poskytovaly i za sazby nižší než tři procenta. Jak se takový rozdíl projeví ve výši splátky? Například pro dvacetiletou dobu splatnosti vychází při úrokové sazbě 3 % výše anuity 5 546 korun, při sazbě 12 % to je 11 011 korun, tedy přibližně dvojnásobek. Konkrétní hodnoty jsou v tabulce:

Výše anuitní měsíční splátky úvěru 1 mil. korun v závislosti na výši úrokové sazby a délce doby splatnosti (Kč)
doba splatnosti výše roční úrokové sazby (%)
  3,0% 4,3% 4,5% 7,0% 12,0%
5 let 17 969 18 552 18 643 19 801 22 244
10 let 9 656 10 268 10 364 11 611 14 347
15 let 6 906 7 548 7 650 8 988 12 002
20 let 5 546 6 219 6 326 7 753 11 011
25 let 4 742 5 445 5 558 7 068 10 532
30 let 4 216 4 949 5 067 6 653 10 286

Zdroj: Fincentrum.cz

Krátké a dlouhé fixace

Při výběru doby fixace si klient volí, zda na sebe vzít větší riziko a dát přednost výhodnější kratší fixaci. Vždy záleží na konkrétní aktuální nabídce bank, ale kolik může činit rozdíl ve výši splátky při roční a pětileté fixaci? Jak již bylo řečeno, nejvýhodnější roční sazby se v minulosti dostaly až pod tři procenta. Úrokové sazby zafixované na pět let se v současnosti nečastěji pohybují v širokém pásmu mezi 4 % až 5 %. O kolik korun je vyšší splátka milionového úvěru s dvacetiletou splatností při úrokové sazbě 4,5 % v porovnání se sazbou 3 %? Vyšší splátka činí 6 326 korun, nižší 5 546 korun, rozdíl je 780 korun – pro některé dlužníky to bude vysoká částka, pro některé zanedbatelná. (Sazby 3 % a 4,5 % jsou zde uvedeny pouze jako příklad, nejde zde o porovnání výhodnosti roční a pětileté fixace v některém konkrétním časovém období.)

Marketingový nástroj bank

Jako hlavní marketingový nástroj při prodeji hypoték banky využívají úrokové sazby. Zdůrazňují se i rozdíly v řádu setin, například sazba 2,98 % má být rozhodně výhodnější než sazba 2,99 %. Takový rozdíl je však naprosto zanedbatelný. V tabulce jsou jako příklad uvedeny výše splátek pro sazby 4,3 % a 4,5 %, tento rozdíl 0,20 procentního bodu by již měl být celkem výrazný. Přesto se u milionového úvěru liší výše splátek při těchto dvou sazbách „pouze“ přibližně sto korun (s prodlužující se splatností se rozdíl mírně zvyšuje). Zájemci o úvěr se při volbě hypotéky řídí především právě úrokovými sazbami, takže bance by stačilo například zvýšit poplatek za vedení účtu o sto korun a mohla by při stejném výsledku celkem výrazně snížit úrokovou sazbu.   Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/hypoteky-a-pujcky/jak-si-spocitat-vysi-splatky-hypoteky.A061207_163959_fi_osobni_jjj

Pravidla hypotéky: Kolik vám banka půjčí a za jakých podmínek?

Podmínky získání hypotéky

Česká národní banka (ČNB) zpřísnila pravidla pro získání hypotéky. Kromě samozřejmých podmínek, mezi které patří například čistý trestní rejstřík, věk 18+ nebo trvalý pobyt v ČR, musíte nyní podle pravidel ČNB splňovat několik dalších bodů. Jaké to jsou?

  • Výše hypotéky nesmí překročit devítinásobek čistého ročního příjmu.
  • Musíte mít vlastní úspory ve výši alespoň 20 %. Existují ovšem výjimky, díky kterým je možné na hypotéku dosáhnout i s úsporami ve výši 10 % z ceny nemovitosti. Například u České spořitelny dosáhnete na 90 % hypotéku mj. v případě, že pořizujete svůj první byt.
  • Je nutné doložit, že měsíční splátka všech vašich úvěrů (tedy nejen hypotéky), nepřesáhne 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu.
  • Potřebovat budete také 4 % z hodnoty nemovitosti na úhradu daně z nabytí nemovitosti.
  • A samozřejmě je nezbytné doložit své příjmy.

Jaká je zdravá hranice měsíční splátky? 

Jedna věc jsou psaná pravidla, druhá je pak rozumné posouzení vlastní situace. Výši měsíční splátky si raději dvakrát rozmyslete. Nastane-li ve vašem rozpočtu náhlá trhlina, může se snadno stát, že nebudete schopni splácet. Ze zkušenosti lze říci, že měsíční splátky lidé dobře zvládají v případě, že jejich výše nepřesáhne 30 % čistého příjmu domácnosti. Zároveň platí, že hypotéka by vás neměla zásadně zatížit ani omezit v běžném životě. Naopak. I s ní byste měli být schopní vytvářet si finanční rezervu – řečeno hezky česky: šetřit.

Hranice hypotéky: Na co vám banka půjčí?   

Věděli jste, že hypotéky se dělí na dva druhy? Na účelové a neúčelové hypotéky, jimž se přezdívá americké. Hlavní rozdíl mezi nimi je, že u účelové hypotéky banka přesně vymezuje, na co konkrétně lze peníze použít. Vaší povinností je pak doložit, že nabyté finance z hypotéky využijete v souladu s těmito pravidly. U neúčelové hypotéky máte při nakládání s penězi téměř volnou ruku, což se ovšem může projevit na úroku. A na co vše můžete klasickou účelovou hypotéku využít?

Hypotéka pro OSVČ  

Pro podnikatele platí jiná pravidla než pro zaměstnance s hlavním pracovním poměrem na dobu neurčitou. V případě, že jste živnostníkem nebo OSVČ a chystáte se podat žádost o hypotéku v České spořitelně, připravte si daňová přiznání za poslední 2 roky. Při žádosti o hypotéku dříve hrály největší roli příjmy, nyní je důležitým ukazatelem obrat. 

Z tohoto důvodu to budou mít zákonitě složitější začínající podnikatelé, kteří zatím nemají tak vysoké příjmy. „V České spořitelně se však na příjmy podnikatelů díváme individuálně, a tak nelze jednoduše říci, od jakého obratu na hypotéku OSVČ a živnostníci dosáhnou a jak bude vysoká. To lidé zjistí na pobočce,“ vysvětluje Radek Vachulka, manažer bydlení České spořitelny.

Nová práce nebo nepravidelný příjem 

A jak je to s novým zaměstnáním? Pokud chcete žádat o hypotéku, se změnou zaměstnání raději vyčkejte. O hypotéku totiž můžete zažádat až 3 měsíce po nástupu do nového zaměstnání (tedy po úspěšném zakončení zkušební doby), a to jen pokud máte smlouvu na dobu neurčitou.

Pokud máte nepravidelný příjem, který nemůžete nijak doložit, podat žádost o hypotéku budete moci pouze u nebankovních institucí, u kterých je nutné počítat s tím, že podmínky nebývají zrovna výhodné. Na druhou stranu operovat můžete s jakýmikoli příjmy, které doložit lze. „V České spořitelně budeme sledovat doložitelné příjmy za celý uplynulý rok. Počítají se například i zisky z pronájmu bytu – tedy v případě, že tyto příjmy daníte,“ uzavírá Radek Vachulka. 

Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky

Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky je jednou ze základních kalkulaček používaných u hypoték. Tato kalkulačka vypočte splátku hypotéky ze zadané výše hypotéky, úrokové sazby a doby splatnosti.Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky počítá výši měsíční splátky hypotéky tak, aby došlo ke splacení celé výše hypotéky včetně úroků z hypotéky. Počet měsíčních splátek hypotéky odpovídá době splatnosti v měsících (neboli 12x počet let do splatnosti + počet měsíců do splatnosti). Poplatky za poskytnutí hypotéky, správu hypotéky, atd. nejsou při výpočtu v hypoteční kalkulačce zohledněny, protože jejich výše závisí na bonitě klienta a zájmu banky o něj.

Dosáhnu na hypotéku? Podmínky hypotéky a její výše

Na výši hypotéky má vliv celá řada faktorů. Pro orientační výpočet použijte hypoteční kalkulačku MONETA Money Bank.

Pokud přemýšlíte o hypotéce, udělejte si hned na začátku podrobný přehled o svých příjmech a výdajích. Jednoduchým porovnáním tak zjistíte výši splátky hypotéky, kterou zvládnete splácet. Velmi doporučujeme nechat si určitou rezervu pro případ zvýšení úrokové sazby, a tím i měsíční splátky hypotéky. Totožným způsobem hodnotí možnosti svých klientů i banka, kdy od Vašich příjmů odečte Vaše měsíční závazky, které tvoří spotřebitelské úvěry, kreditní karty, splátky jiných úvěrů a také životní minimum žadatelů a vyživovaných osob. Z pohledu příjmů platí, že čím vyšší příjem bance prokážete, tím vyšší částku si můžete půjčit. Příjmy domácnosti či spolužadatelů se pochopitelně sčítají. Do příjmů můžete zahrnout také příjmy z pronájmu, rodičovský příspěvek a další. Pokud nemáte představu o tom na jakou výši hypotéky dosáhnete, můžete využít naši online kalkulačku pro výpočet hypotéky, kde si snadno spočítáte i výši úroku a dobu splácení.

Název hypotéky:Hypotéka bez hranic
Výše hypotéky:100 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 25 let
Název hypotéky:Expobank refinancování
Výše hypotéky:250 000 - 12 000 000 Kč
Splatnost:4 - 30 let
Název hypotéky:Fér hypotéka
Výše hypotéky:20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Fio americká hypotéka
Výše hypotéky:300 000 - 7 000 000 Kč
Splatnost:5 - 20 let
Název hypotéky:ČSOB hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let
Název hypotéky:Unicredit hypotéka
Výše hypotéky:200 000 - 20 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Era refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 40 let
Název hypotéky:Wüstenrot refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:Equa refinancování
Výše hypotéky:300 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:5 - 30 let
Název hypotéky:ČSOB refinancování
Výše hypotéky:200 000 - 10 000 000 Kč
Splatnost:3 - 30 let

Není to hezké, ale bohužel život tomu chce někdy tak, že přijde neočekávaná a nepříjemná dlouhodobá nemoc, která Vás indisponuje na několik měsíců, což Vám zamezit v pravidelném příjmu a Vy se můžete dostat do problémů se splácením hypotéky. ...více

14.7.2017

Zaplacené úroky z úvěru na bydlení (nejčastěji hypoteční úvěr), kterým je řešena vlastní bytová potřeba, patří mezi nezdanitelné položky a snižují výslednou daň z příjmu fyzických osob. ...více

6.6.2021

Jak si můžete porovnat hypotéky? Máme pro Vás 3 způsoby! ...více

26.5.2017