Jak získat hypotéku praktický příklad - Aby byla situace přehlednější, připravili jsme na závěr jeden příklad. V praxi vám ukáže, kolik peněz pro získání hypotéky potřebujete.
Představte si, že chcete koupit byt za 3 000 000 korun.
Protože LTV je maximálně 90 %, banka vám půjčí nejvýš 2 700 000 korun.
V takovém případě musíte mít naspořeno alespoň 300 000 korun (nebo ručit ještě další nemovitostí). Navíc počítejte s tím, že další peníze spolknou poplatky realitní kanceláři a ostatní související výdaje.
Vaše čistá měsíční mzda je přitom 25 000 korun. Splátky tím pádem nesmí přesáhnout 12 500 korun.
Znamená to, že u hypotéky ve výši 2 700 000 korun vás při úroku 2,5 % čeká splácení minimálně 25 let. Vždy ale záleží na aktuální úrokové sazbě.
Jak získat hypotéku?
Získání hypotéky (hypotečního úvěru) je proces zahrnující řadu kroků, které je pro úspěšný výsledek nezbytné absolvovat. Počínaje výběrem banky, kterou jste si dle nabídky hypoték na trhu vybrali, přes podání žádosti o hypotéku, posouzení vaší bonity a ocenění zástavy (nemovitosti) vybranou bankou, získání příslibu hypotečního úvěru, doložení všech nezbytných dokumentů a potvrzení nutných pro získání hypotéky až po její konečné schválení a podpis smlouvy o hypotečním úvěru.
-
Kdo může hypotéku získat
-
Výběr banky
-
Nabídka hypotéky
-
Posouzení bonity
-
Co zahrnuje posouzení bonity
-
Žádost o hypotéku
-
Ocenění nemovitosti
-
Příslib hypotečního úvěru
-
Podpis smlouvy o hypotečním úvěru a dalších dokumentů
Kdo může hypotéku získat
Hypotéku může získat občan České republiky a v některých případech také cizinec - občan Evropské unie. Konkrétní podmínky pro cizince je třeba vždy ověřit u banky, která by hypotéku mohla poskytnout.
Výběr banky
Nejprve se musíte rozhodnout, jaké banky požádáte o nabídku hypotéky. Vybírat byste měli nejen podle výše úrokových sazeb hypoték, ale také podle důvěryhodnosti a spolehlivosti banky. Většina bank, nabízejících hypotéky, se snaží nové klienty získat i nabídkou dalších zvýhodněných služeb a produktů spolu s hypotékou. Ale i u této nabídky je třeba zvážit, zda nabízenou službu či produkt opravdu potřebujete a zda není výhodnější získat pouze hypotéku jako takovou. Při výběru nejlepší hypotéky je vhodné oslovit více bank a nechat si od nich připravit předběžnou nabídku, abyste měli možnost porovnat, která z nabízených hypoték je pro vaše potřeby nejvhodnější. Až se rozhodnete, které banky se svou poptávkou oslovíte, můžete je kontaktovat buď elektronicky (mnoho bank již tuto možnost jednání o hypotéce nabízí) a nebo se do banky přímo vypravit. Pomoc při výběru nejlepší hypotéky S výběrem vhodné hypotéky, zaměřené na vaše potřeby, vám může pomoci hypoteční poradce či zprostředkovatel hypotéky. Chcete-li pomoci s vyhledáním nejlepší hypotéky pro vás, kontaktujte nás prostřednictvím tohoto formuláře.
Nabídka hypotéky
Při první návštěvě banky se dozvíte, jaké jsou podmínky pro získání hypotéky a co všechno je nutné zajistit a doložit. Banka pro vás připraví nabídku hypotéky a doporučí vám nejvhodnější řešení. Podle toho, jaký je účel hypotéky (co potřebujete hypotékou financovat), vás informuje o dokumentech a potvrzeních, která jsou pro vyřízení úvěru nezbytné.
Posouzení bonity klienta
Banka nejprve posuzuje bonitu klienta (schopnost hypotéku splácet). Na stránkách některých bank si můžete po zadání údajů o příjmech, výdajích a složení domácnosti ověřit, jak tato banka ohodnocuje vaši schopnost splácet hypotéku, a to ještě před podáním žádosti o hypotéku.
Co zahrnuje posouzení bonity
Banka při posuzování vaší bonity zjišťuje i kolik vám bude zbývat z vašich příjmů po zaplacení všech výdajů a splátky případné hypotéky. Obvykle vychází z toho, že by rodině měl zbýt více než 1,2 násobek životního minima. Tuto částku je možné si ověřit použitím kalkulačky životního minima. V praxi jsou ale banky přísnější a koeficient navyšují, protože počítají s obvyklým životním standardem. Vychází se z příjmů všech dospělých členů rodiny (spoludlužníci). Spoludlužníkem hypotéky nemůže být osoba důchodového věku.
Žádost o hypotéku
Vyhodnotí-li banka, že jste schopni požadovanou hypotéku splácet a vy budete s nabídkou vybrané banky spokojeni, můžete v případě, že budete mít k dispozici potřebné dokumenty a potvrzení, o hypotéku požádat.
Ocenění nemovitosti
Banka zkontroluje, že jsou vaše dokumenty v pořádku a kompletní, a zprostředkuje vám posouzení rizika zástavy (tedy odhad neboli ocenění nemovitosti ), kterou chcete za úvěr ručit. Nemovitost poskytnutá jako zástava pro získání hypotéky je obvykle oceněna cenou obvyklou. Obvyklá cena nemovitosti je cena, která by byla dosažena při prodeji oceňované nebo porovnatelné nemovitosti (z hlediska velikosti, stavu, polohy, vybavení atd.) v obvyklém obchodním styku v tuzemsku ke dni ocenění. Přitom se zvažují všechny okolnosti, které mají na cenu vliv, kromě vlivu mimořádných okolností trhu, osobních poměrů prodávajícího nebo kupujícího a vlivu zvláštní obliby. Mimořádnými okolnostmi trhu se rozumí např. stav tísně prodávajícího nebo kupujícího, přechodné zhoršení životního prostředí, poruchy v zásobování přechodného rázu, důsledky přírodních sil nebo kalamit. Obvyklá cena je stanovena bankou na základě odhadu obvyklé ceny nemovitosti zpracovaného odhadcem uvedeným na seznamu banky.
Příslib hypotečního úvěru
Rozhodne-li se banka po posouzení všech předložených dokladů, že vám hypotéku (neboli hypoteční úvěr) poskytne, vystaví vám příslib hypotečního úvěru, ve kterém se zavazuje tento hypoteční úvěr poskytnout. Většina bank garantuje navrženou úrokovou sazbu a dobu splácení až po dobu 30dnů od data vystavení příslibu hypotečního úvěru bez ohledu na vývoj úrokových sazeb.
Podpis smlouvy o hypotečním úvěru a dalších dokumentů
Ve chvíli, kdy bance předáte všechna požadovaná potvrzení, odhadce pro ni zpracuje odhad a je domluvený způsob zapsání zástavního práva k nemovitosti do katastru nemovitostí, můžete s bankou podepsat smlouvu o hypotečním úvěru a další smluvní dokumenty.