Refinancování hypotéky
Refinancování hypotéky
Refinancování hypotéky - Porovnávat úrokové sazby hypoték jednotlivých bank se vyplatí nejen při výběru nového úvěru na bydlení, ale také před koncem doby fixace stávající hypotéky. Můžete totiž získat výhodnější úrokovou sazbu a výrazně tak ušetřit na zaplacených úrocích. Přečtěte si, jak správně refinancovat hypotéku a jak získat co nejnižší úrokovou sazbu.
Většina Čechů splácí hypotéku minimálně dvě desetiletí. Během této doby se obvykle naskytne hned několik příležitostí vyjednat si výhodnější úrokovou sazbu nebo získat některé další výhody navíc.
Nesmíte ovšem propásnout správný okamžik – proto si nezapomeňte pohlídat datum konce fixace vaší hypotéky. Před jejím vypršením se začněte včas zajímat o podmínky hypoték konkurenčních bank a porovnejte je s vaší stávající hypotékou.
K rychlému srovnání nabídek na trhu můžete využít online hypoteční portál HypoLEADY.cz
Co budete potřebovat za doklady u refinancování hypotéky?
- Původní úvěrovou smlouvu
- Občanský průkaz
- Řidičský průkaz, cestovní pas nebo rodný list
- Potvrzení o výši trvalého příjmu od zaměstnavatele
- Výpis z běžného účtu za poslední 3 měsíce
- Odhad nemovitosti
- Aktuální list vlastnictví
- Snímek z katastrální mapy
Refinancováním hypotéky můžete ušetřit desítky tisíc. Spočítejte si, kolik můžete s Hypoking.cz šetřit na té vaší. Porovnejte si nabídky většiny bank a získejte i nabídky, které na pobočce nedostanete.Potřebujete poradit s výběrem nejlepší banky pro refinancování?
Co je refinancování hypotéky? Refinancování hypotéky znamená splacení hypotečního úvěru u vaši stávající banky nově sjednanou hypotékou u jiné banky. Hlavní motivací pro změnu poskytovatele hypotéky bývá nejčastěji výrazně nižší úroková sazba nebo výhodnější podmínky. V okamžiku refinancování hypotéky si můžete také například navýšit hypotéku (jistinu úvěru), prodloužit nebo naopak zkrátit dobu splatnosti úvěru nebo také zdarma dluh částečně splatit a převést menší hypotéku k nové bance. Refinancování hypotéky není časově ani administrativně náročné a s hyponamiru.cz vyřídíte veškeré potřebné formality online z pohodlí domova.
Nemusíte se obávat pokut a penále Pokud se rozhodnete refinancovat hypotéku ke konci sjednané doby fixace, nemusíte se obávat žádných pokut či penále. Váš záměr stačí stávající bance oznámit alespoň 30 dní před vypršením fixace úvěru. Ze zákona máte právo splatit celou hypotéku i mimo období fixace. V tomto případě ovšem počítejte s tím, že vám banka může účtovat takzvaně účelně vynaložené náklady související s předčasným splacením úvěru na bydlení. U většiny bank v Česku se aktuálně jedná o výdaj v řádu několika stokorun. Refinancování tak může být vhodné i mimo fixační období.
Na co si dát pozor? Při refinancování hypotéky se bude banka zajímat o vaši současnou bonitu i kvalitu zastavované nemovitosti. U hypotečních úvěrů sjednaných po prvním říjnu roku 2018 sledují banky dva nové ukazatele, a to DTI a DSTI. Pokud jste uzavřeli starou hypotéku před tímto datem, a při refinancování nenavyšujete jistinu úvěru o více než 10 procent nebo 200 tisíc korun, posuzuje banka vaše příjmy podle pravidel platných do konce září 2018. V případě výraznějšího navýšení hypotéky jsou již uplatňována nová pravidla. Ve snaze zmírnit negativní dopady pandemie koronaviru na hypoteční trh se pravidla ukazatelů DTI a DSTI rozvolňují. Česká národní banka na začátku dubna roku 2020 doporučila DSTI uvolnit do 50 % a ukazatel DTI přestat sledovat. K tomuto kroku zatím přistoupily čtyři banky a další se pravděpodobně přidají.
Kdy se nevyplatí refinancovat hypotéku? Úroková sazba hypotéky u konkurence se liší jen nepatrně Vaše bonita se zhoršila (např. máte nižší příjem, splácíte další úvěry apod.) U stávající banky máte i jiné výhody, o které nechcete přijít (např. výhodnější pojištění nemovitosti, vedení běžného účtu zdarma apod.)
Online refinancování hypotéky z pohodlí domova Alespoň dva měsíce před koncem doby fixace stávající hypotéky se začněte zajímat o aktuální nabídky hypoték na trhu. K rychlému srovnání nabídek jednotlivých bank využijte naši hypoteční kalkulačku pro refinancování. Jakmile se rozhodnete hypotéku refinancovat, musíte nejdříve stávající banku požádat o vyčíslení zůstatku úvěru, získat souhlas s přistoupením nové banky na druhé místo v zástavě a příslib k vymazání zástavního práva k nemovitosti v katastru nemovitostí. Refinancování hypotéky si usnadníte, pokud využijete online hypoteční bankovnictví hyponamiru.cz. Z pohodlí domova nebo kanceláře máte přehled, v jaké fázi se refinancování hypotéky nachází. V tomto prostředí jsou také předávány veškeré potřebné doklady k refinancování. Online můžete podepsat také žádost o refinancování, a to formou SMS zprávy. Objednat si můžete také kurýra, který vám v předem sjednaný čas připraví a doručí dokumenty k podpisu. Do banky půjdete pouze jednou, a to podepsat nově schválenou hypotéku.
Refinancování hypotéky kalkulačka - Naše kalkulačka vám poví, zda vaše hypotéka je stále ještě výhodná. Až vám někdo nabídne refinancovat váš stávající úvěr, použijte naši kalkulačku a hned zjistíte, jestli je to pro vás výhodné. Naše kalkulačka pracuje i s různými druhy poplatků a dobami fixací. Neméně důležitá je také úroková sazba. Naše kalkulačka vám poví, jaký vliv bude mít změna úrokových sazeb na vaši hypotéku. Kolik ušetříte při poklesu úrokových sazeb, nebo o kolik zaplatíte více při růstu úrokových sazeb vám snadno a rychle dopočítáme podle vámi zadaných údajů. Podívejte se tedy zda vám hypoteční úvěr udělá radost nebo způsobí velké trápení. Refinancovat hypotéku můžete kdykoliv, i mimo období otočky Vaší fixace. Většina bank na trhu si za předčasně splacenou hypotéku účtuje pouze stokorunové položky, existují však i výjimky. Přesnou výši poplatku si určuje každá instituce dle svých platných podmínek.
Hypotéka refinancování -
- nevyhovující úroková sazba – při refinancování máte možnost získat nižší úrokovou sazbu. Úrokové sazby ale v průběhu času kolísají. Refinancování se proto vyplatí klientům, kteří si zafixovali úrokovou sazbu v době, kdy byla vyšší. V současné době banky nabízejí úrokové sazby i pod hranicí dvou procent.
- nevyhovující poplatky a podmínky banky – pokud jste získali úvěr před prosincem 2016 a ještě jste nerefinancovali, nevztahují se na vaši smlouvu podmínky nového zákona o spotřebitelském úvěru, které umožňují např. každoroční mimořádnou splátku až 25 %. Zákon také umožňuje ve většině případů téměř bez poplatků splatit celý hypoteční úvěr. Většina bank navíc postupně ruší řadu poplatků.
- navýšení hypotéky – při refinancování je možné navýšit úvěrový rámec a za získané prostředky např. rekonstruovat.
- úprava výše splátek – při refinancování máte možnost zkrátit nebo prodloužit splatnost hypotéky. Prodloužením splatnosti můžete snížit výši měsíčních splátek, pokud se nacházíte např. v situaci, kdy nemáte dostatek peněz na splátky. Rámcovou představu o nové výši splátek při změně splatnosti vám přinese hypoteční kalkulačka online.
Refinancování hypotéky během fixace - Refinancovat hypotéku můžete kdykoliv, i mimo období otočky Vaší fixace. Většina bank na trhu si za předčasně splacenou hypotéku účtuje pouze stokorunové položky, existují však i výjimky. Přesnou výši poplatku si určuje každá instituce dle svých platných podmínek. 1. Musíte znát minimální sazbu trhu, aby se vám refinancování vyplatilo. Zní to jako klišé, ale pokud nemáte sazbu garantovanou a trh otestovaný, tak ji nemusíte získat. Pokud snižujete sazbu z vysokého úroku, tak vám přijde každá sazba pod 2 % jako nízká a tím můžete podcenit aktuální minimální sazbu trhu. 2. Pokud se sníží měsíční splátka hypotéky, tak nemusíte prokazovat bonitu (potvrzení příjmů). Schvalování hypotéky probíhá tzv. "zjednodušeným procesem" a mj. díky tomu je u některých bank automaticky ještě nižší sazba než pro nové hypotéky. Splátky se navýší, pokud chcete navýšit hypotéku nebo rapidně snížit dobu splatnosti. 3. Tržní cena nemovitosti, pokud máte starší odhad, se možná dá verifikovat a banka ho může použít. Pokud odhad není (stává se, že banka z tohoto důvodu odhady klientům nedává), tak se zajistí nový, při refinancování je v 70 % zdarma. Expresní odhad trvá 2 dny, standardní do týdne, alternativou může být on-line odhad. 4. Nutné formality - žádost, OP, výpis z účtu v PDF (pokud se navýší splátka), kopie stávající pojistky na nemovitost bez nutnosti změny.
Refinancování hypotéky srovnání - Abyste si vyjednali refinancování u nové banky, budete potřebovat celou řadu dokumentů a dokladů.Mezi nimi například 1 až 2 doklady totožnosti, potvrzení o příjmu, stávající smlouvu o hypotečním úvěru, výpis z katastru nemovitostí, vyčíslení zůstatku úvěru, a mnohem více.Každá banka se ovšem v těchto požadavcích mírně liší, proto se na konkrétní požadavky vyptejte přímo v bance. Jednotlivé banky se v požadovaných dokumentech mohou odlišovat, proto se o potřebné dokumentaci vždy informujte přímo u nich.Zpravidla jsou však vyžadovány následující: původní smlouva o hypotečním úvěru, výpis z katastru nemovitostí, příslušná zástavní smlouva, nabývací titul k nemovitosti, původní nebo nový odhad nemovitosti, a další. Tabulka srovnání hypoték porovnává základní údaje důležité pro rozhodnutí o výběru hypotéky. Nejdůležitější hodnotou srovnání hypoték je úroková sazba, která závisí na více parametrech hypotéky (výši hypotéky, typ hypotéky, LTV, ...). Celkové náklady na hypotéku mohou být oproti hodnotě uvedené v tabulce srovnání hypoték ještě vyšší, pokud je třeba bance uhradit další poplatky související s hypotékou (například odhad nemovitosti, poplatek za poskytnutí hypotéky na základě návrhu na zápis do katastru nemovitostí...). Výše poplatků obecně závisí na aktuální marketingové strategii banky, hodnocení klienta a jeho konkrétní situaci. Pokud Vás zajímají skutečné celkové poplatky, které by konkrétně Vám při poskytnutí hypotéky banka účtovala, kontaktujte nás zde. Zjistíme pro Vás skutečnou cenu Vaší hypotéky.